ouze 7 kontraktů s dřívím zaznamenala v prvních sedmi týdnech nového roku Dřevařská burza. Opakuje se tak stav z počátku loňského roku, kdy kvůli zastavení těžeb Lesů ČR zmizela z burzy nabídka státního dříví.
V letošní, zatím skromné nabídce dříví na Dřevařské burze dominují smrkové výřezy III. jakostní třídy pro pilařské zpracování a dále jehličnatá a listnatá vláknina. Sporadicky se v nabídce objevily i borové a dubové výřezy III. jakostní třídy pro pilařské zpracování.
Cenové představy prodávajících a kupujících se letos sešly zatím jen u dubových výřezů pro pilařské zpracování (tloušťkový stupeň 3, kvalita B, dodací podmínka EXW) v 1. týdnu, kdy se strany shodly na ceně 3.300 Kč/m3, a ve 3. týdnu za průměrnou cenu 3.480 Kč/m3 a dále pak u jehličnaté vlákniny (dodací podmínka EXW), která se v 5. týdnu zobchodovala za 800 Kč/m3 a v 7. týdnu za 770 Kč/m3.
Nabídku smrkové kulatiny za ceny 1980 – 2450 Kč/m3 burzovní trh neakceptoval s výjimkou kontraktu na 500 metrů kubických smrkových výřezů pro pilařské zpracování (v kvalitě A/B, tloušťkovém stupni 2 a dodací podmínce EXW) za cenu 2160 Kč/m3 ve 3. týdnu a kontraktu na 1000 metrů kubických téhož sortimentu za 2200 Kč/m3 v 7. týdnu.
Od začátku roku do 14. února (termínu uzávěrky tohoto čísla) se na Dřevařské burze uskutečnilo 95 aukcí. Za toto období burza registrovala kontrakty za 5,6 miliónu korun.
„Burzovní trh je stále v očekávání zásadních objemů dříví, které se zavázal dodat hlavní producent. Předpokládáme, že situace se změní se zahájením jarních těžeb,“ prohlásil mluvčí burzy Martin Soukup.
Zmiňovaný závazek Lesů ČR zobchodovat letos prostřednictvím Dřevařské burzy půl miliónu metrů kubických dříví vyplývá ze smlouvy, kterou uzavřely státní lesy s Českomoravskou komoditní burzou Kladno (ČMKBK) loni v říjnu. Podle Soukupa je smlouva konkretizací cílů, které obě strany deklarovaly už v memorandu o rozvoji transparentního trhu s dřívím na rok 2007.
„V memorandu se LČR a ČMKBK shodly na enormní důležitosti transparentního trhu s dřívím, kde se tvoří objektivní cena a mají na něj rovný přístup všechny subjekty obchodování. Takový trh rozvíjí od roku 2005 ČMKBK, která se v memorandu zavázala jej dále rozvíjet a kultivovat. Klíčovým závazkem státních lesů je umístit na burzovní trh významný objem těžby, tím zajistit jeho likviditu a umožnit tvorbu objektivní ceny. Pro dominantního producenta dříví má navíc obchodování na burze význam i v tom, že v klíčových otázkách komu prodat dříví a za jakou cenu nechává za sebe rozhodnout trh,“ vysvětlil mluvčí.
Vzhledem k předzásobení zpracovatelů ještě z konce loňského roku neznamená absence nabídky státního dříví podle Soukupa zatím problém. „Lze ale předpokládat, že toto období pomalu končí a nedostatek volného dříví ze státních lesů na burzovním trhu může řada odběratelů začít vnímat negativně,“ dodal.