logo ČMKBK

Českomoravská komoditní burza Kladno působí dvě desítky let jako organizátor burzovních trhů s energetickými, průmyslovými a agrárními komoditami v České republice. Je centrálním tržním místem pro obchodování dodávek elektřiny a zemního plynu pro konečné zákazníky a významným tržním místem pro obchodování dříví.

13.6.2024 EE NN 1R SSD CZ 2026 2.320 CZK/MWh <       13.6.2024 EE VN 1R SSD CZ 2025 2.580 CZK/MWh <       13.6.2024 ZP MO 1R SSD CZ 2025 1.002 CZK/MWh <       13.6.2024 ZP VO 1R SSD CZ 2025 1.002 CZK/MWh <       11.6.2024 PHM MON D CZ 2024 16.64 CZK/litr <        Aktuální kurz ČNB: 14.6.2024     USD 22,902     EUR 24,700     

Lesy v nouzi

Účet za polomy možná nenapíše jen sama vichřice, ale i úředníci a dřevařské firmy. V krátkodobém horizontu se s cenami dřeva nic dramatického nestane – zůstanou vysoko.

Osmdesátileté stromy zlomené v půli jako sirky, kmeny s prasklinami věštícími brzké rozlomení, mýtiny v místech, kde dřív býval hustý les. Orkán Kyrill přinesl dílo zkázy, nad nímž si paradoxně lesní firmy mohou mnout ruce , zatímco majitelé počítají, kolik bude stát likvidace kalamity a jak dlouho bude trvat, než les znovu doroste. Spekuluje se, co bude s cenami dřeva .
KALAMITNÍ REŽIM. Ministr zemědělství Petr Gandalovič navrhl vládě vyhlásit kvůli kalamitě nouzový stav ve vichřicí nejvíce postižených regionech. To podle něho v první řadě znamená, že ve výběrových řízeních (podle zákona o zadávání veřejných zakázek) lze volit jiné, rychlejší postupy. Tendry se nemusejí dlouho dopředu vypisovat, ale volí se zkrácená procedura. Lesy ČR, které obhospodařují 60 procent výměry lesních porostů, osloví několik potenciálních zájemců a ti předloží své cenové nabídky.
Záležitost s veřejnými zakázkami ve stavu nouze komplikuje fakt, že Lesy ČR dosud nemají uzavřené řádné smlouvy s těžařskými společnostmi, i když tendr proběhl. Aby měli zpracovatelé do začátku roku dost suroviny, povolily Lesy ČR servisním firmám koncem loňska vytěžit deset procent dřeva z letošní plánované kapacity. Podle zdrojů Ekonoma teď leží na lesních skládkách velké množství pokáceného dřeva a jeho další osud není jasný. Přednost dostane zpracování dřeva z polomů.
CO BUDE S CENOU? Dřevo je drahé, už loni cena vyšplhala v průměru o 40 %. Po nynějších polomech může být všechno jinak, ale taky nemusí. Pokud by se dřevařské firmy najímaly jen na práci, zatímco státní podnik by pak prodával dřevo, firmy pracující v lese by přišly zkrátka, ale cenu by to mohlo snížit. Pokud by však měli dřevaři na starosti vyklizení i prodej dřeva zpracovatelům, pokusí se v tendru uspět s co nejnižší cenovou nabídkou, a pak se budou snažit ceny posunout co nejvýš. Nejpravděpodobnější je, že dřevařské firmy si budou moci dřevo nejen vytěžit, ale i samy prodat, přičemž část zpět lesům ČR.
Štěpán Pírko, analytik společnosti Colosseum, si myslí, že vzniklý nadbytek dřeva v Evropě by mohl stlačit krátkodobě tuzemské ceny dolů. „Nicméně před Kyrillem se očekával spíše růst cen, protože poptávka je stále silná a nabídka byla omezená, proto je výrazný pokles cen nepravděpodobný,“ říká Pírko. „Podle odhadů dřevařských firem z Německa Francie , Belgie a Švýcarska nebudou škody tak rozsáhlé jako v roce 1999. Proto by neměly být evropské ceny výrazně stlačeny dolů a podněcovat export dřeva do ČR, což by znamenalo snížení tuzemských cen.“
Velký pokles cen neočekávají ani čeští podnikatelé v dřevozpracujícím průmyslu. Pokud cena klesne, bude to nejvýše o 10 %. Poptávka je totiž pořád vysoká – a po kvalitním dřevě zůstane. To, které pochází z polomů, je ve značné části narušené a uplatní se v celulózkách. „Tuzemský průmysl je připraven kalamitní dřevo zpracovat, nemusíme je vyvážet,“ konstatuje Ivo Klimša, ředitel severomoravské celulózky Biocel Paskov.
DŘEVO NA BURZE. V ČR se obchoduje dřevem na Dřevařské burze, která tvoří součást Českomoravské komoditní burzy Kladno. Objem těchto obchodů loni činil 459 500 m3 dřeva. Jejich cena dosáhla takřka 751 mil . Kč. Porovnáme-li hodnotu loňských transakcí s celkovou roční těžbou dřeva, která v ČR dosahuje 14- 15 mil . m3, jde přibližně o tři procenta. Souvisí to s faktem, že v Česku existuje na trhu jeden dominantní hráč – Lesy ČR, které se podílejí na těžbě dřeva zhruba polovinou.
Makléři z kladenské burzy naznačují, že nedávný orkán poškodil jen část lesních porostů. Většina dřeva, které je třeba vytěžit, může tedy patřit k velmi kvalitnímu.
Šéfmakléř společnosti FIN-servis Petr Havelka tvrdí, že v jednotlivých částech roku 2007 ovlivní cenu dříví řada faktorů. Loňské ceny naznačují jasný růstový trend, zatímco nutnost rychle odtěžit kalamitní dříví přináší tlak na snížení cen. „Cenový vývoj naznačí burzovní trh v průběhu následujícího jednoho až dvou měsíců,“ soudí Havelka.
„Přebytek na domácím trhu rozhodně nebude, protože dřeva byl až dosud v Česku nedostatek. Díky kalamitě se mezera zaplní,“ předpokládá Jiří Pohloudek, předseda Asociace dodavatelů montovaných rodinných domů a generální ředitel společnosti RD Rýmařov.
„S jistou dávkou cynismu lesníci, zpracovatelé a stavaři berou tuto pohromu jako dar z nebe. Doufají, že se uklidní napjatá atmosféra, která nastala po zveřejnění výsledků výběrových řízení Lesů ČR na dodavatele lesnických prací. Teď bude rázem práce pro každého, kdo k ní má oprávnění,“ dodává Pohloudek.
Dřevo je však ve výstavbě bytových domů využíváno jen okrajově, podle Pohloudka nepřesahuje tři procenta z celkového objemu používaných materiálů.
NEJEN KŮROVEC. Zatímco jedna skupina lesních odborníků varuje před možným nájezdem kůrovce, jiní tuto hrozbu bagatelizují. Zjara se může stát čerstvě pokácené dřevo živnou půdou pro kůrovce – pokud přežije. Kdyby ho totiž zmátla teplá první polovina ledna a začal zakládat nové generace, pomůže nám nadcházející vlna sněhu a mrazu, která ho bezpečně zahubí.
Pokud jde o mráz, dřevaři také vědí, že dřevu neublíží. Naopak, to zmrzlé přečká zimu lépe než to „jen mokré“.
Rychlá akce je žádoucí i z jiného důvodu. Je také třeba uklidnit situaci a dát těžebním společnostem jasnou zprávu. Některé z nich se totiž nechaly slyšet, že půjdou za prací do Německa nebo Rakouska, kde si vydělají víc.
LI
OLB
KOR
FM
GE

Převzato z časopisu EKONOM 4/2007

Kontakty

Českomoravská komoditní burza Kladno
nám. Sítná 3127, 272 01 Kladno
Česká republika
Tel.: +420 312 818 040
e-mail: info@cmkbk.cz