Po zvýšené aktivitě zejména lesnických společností obchodujících na burze s dřívím státní provenience v samém závěru 1. pololetí zaznamenal burzovní trh v letních měsících pokles objemu obchodů. V červenci z burzovního trhu zmizela masivnější nabídka, což vzhledem k soustředění těžeb zejména do letních měsíců vyvolalo otázky po směřování suroviny. V druhé srpnové dekádě se sice nabídka znovu dostala přes hranici 100 tisíc m3 na burzovní shromáždění, ale bez většího efektu na objemy obchodů.
„Červencový pokles nabídky nezabrzdil ani státní podnik Lesy ČR, který po přijetí modelu těžby 100 procent „při pni“ disponuje jen omezeným množstvím dříví z vlastních závodů. Hlavní váha zásobení veřejného trhu nyní spočívá opravdu na lesnických společnostech a je jen otázkou, jaký podíl těžby a v jakém čase na veřejný trh komoditní burzy umístí,“ uvedl mluvčí burzy Martin Soukup.
Burzovní nabídka, která se počátkem roku pohybovala díky překlenovacím dodávkám Lesů ČR v rozmezí 55 tisíc – 123 tisíc m3 na burzovní shromáždění a po dočasném jarním poklesu nabrala ve 20. – 24. týdnu znovu potřebnou dynamiku, se v závěru června vydala směrem dolů. Úroveň nabídky klesla z objemů atakujících hranici 100 tisíc kubíků pod 23 tisíc m3 na burzovní shromáždění. V nízkých hodnotách se nabídka pohybovala po celý červenec a až 4. srpna znovu výrazněji vzrostla na 87.800 m3. V následujícím týdnu již opět přesáhla 102 tisíc m3 a 18. srpna činila dokonce 106.700 m3.
V trendech růstu a poklesu burzovní nabídky se podle mluvčího nově projevuje fakt, že Dřevařská burza se od ledna stala centrálním tržním místem pro umísťování 20 procent dříví státní provenience (podle podmínek jednoročních tendrů Lesů ČR). Organizovaný trh burzy je tak více svázaný s aktivitou lesnických firem a jejich čtvrtletním cyklem vykazování splněných smluvních závazků. „Například vzestup nabídky a kontrahovaných dodávek od druhé květnové dekády do poloviny června vypovídá o snaze těchto společností dostát před koncem čtvrtletí smluvním závazkům. Uprostřed 3. čtvrtletí jsme pak svědky obdobného vzestupu nabídky, což je první předpoklad pro návrat masivnějšího obchodování. Ve chvíli, kdy se cenové představy prodávajících a kupujících střetnou na vzájemně akceptovatelné cenové úrovni, lze očekávat i růst objemu obchodů,“ uvedl mluvčí.
Podle burzovních statistik se obchody od 20. do 24. kalendářního týdne pohybovaly v desítkách tisíc kubíků (19. května – 29.950 m3, 26. května – 30.200 m3, 2. června – 15.000 m3, 9. června – 26.200 m3, 16. června – 37.550 m3), od 25. týdne pak klesly do řádu tisíců m3 na burzovní shromáždění. Tento trend pokračoval i v následujících dvou letních měsících. V rámci posledního burzovního shromáždění před uzávěrkou tohoto čísla (18. srpna) bylo na burze zobchodováno 3.100 m3 dříví různých sortimentů za cca 5 mil. Kč.
Vzhledem k blížícímu se konci dalšího čtvrtletí bude podle mluvčího zajímavé sledovat, nakolik vzroste aktivita lesnických firem s nabídkou dříví státní provenience.
Převzato z časopisu Lesnická práce 9/2011