Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK) nakoupila energie na letošní rok vedle stovek firem i všechna ministerstva, většina státních úřadů, krajů, stovky měst a obcí, ale i další významné instituce, např. Akademie věd, většina vysokých škol nebo třeba Česká televize. Na trhu ČMKBK je soustředěno nejvíce konečných odběratelů i nejvíce dodavatelů ze všech organizovaných trhů v České republice. Konkrétně zde k 31. 12. 2015 bylo registrováno 5 326 odběratelů; protistranu jim tvořilo 14 dodavatelů energií, kteří reprezentují 90procentní podíl na trhu s dodávkami elektřiny a plynu v České republice.
Celkově se loni na energetickém trhu ČMKBK soustředilo více než 92 procent všech burzovních obchodů s fyzickými dodávkami energií v ČR, Českomoravská komoditní burza je centrálním tržním místem pro tento druh komodit, fakticky každý den si může odběratel přijít na tento trh nakoupit. „Důvody, proč odběratelé nakupují na tomto místě, se dají shrnout do tří kategorií: nejnižší cena v důsledku silně soutěžního prostředí, úspora na transakčních nákladech a jistota dodržení závazků smluvní protistranou,“ vysvětluje předseda burzovní komory ČMKBK Pavel Štorkán.
Vysoký standard fungování ČMKBK i efektivitu nákupu energií veřejnými zadavateli ocenil při pracovní návštěvě burzy v polovině února i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Seznámil se se skutečností, že státní správa nákupem energií na Energetické burze ČMKBK na období 2014 až 2016 ušetřila 1 a čtvrt miliardu korun a spolu s úsporami veřejné správy (kraje, města) celková kumulovaná úspora atakuje částku 2 miliardy korun. Dalších cca 250 milionů korun veřejní zadavatelé ušetřili na transakčních nákladech, které by museli zaplatit při použití jiné formy veřejné zakázky. Úspora zde vzniká zejména eliminací nákladů na energetické poradce, organizátory veřejných zakázek, advokátní kanceláře apod.